First Lake Monster Home Meet A Great Success

Story by Mark Robertson, Lake County Leader Sports / Photos by Cathie Tyler

POLSON — It didn’t look like something brand new, not even to the trained eye. Swimmers readied behind the blocks. Parents, teammates and friends lined the deck of the Mission Valley Aquatic Center’s lap pool to cheer the competitors on.

“Take your mark,” Tony Popp said over the loudspeaker.

And the horn blew.

Half of the swimmers probably didn’t know it, but that first heat of the 500-yard freestyle marked the first-ever USA Swimming-sanctioned competition—the inaugural Flathead Valley Team Cup—in Polson’s brand new facility.

“It was a very special day,” Tana Seeley, the aquatic center’s project director said. “The parts that were special for me were just to watch the kids enjoy themselves so much and see how proud the parents were. It was amazing how many community members came to just watch.”

Seeley and the aquatic center’s board—Hu Beaver, David Waterman, James Oates, Raina Stene and Dick Silberman—had worked for more than a decade to make the Mission Valley Aquatic Center a reality.

Saturday’s swim meet may have been the biggest day for MVA since the pool opened its doors in May.

By meet officials’ estimates, more than 300 people and 120 swimmers from three teams—Kalispell KATS, Whitefish Wave Ryders and Polson’s own Lake Monsters—attended the meet.

“It went amazingly smooth for the first meet ever,” Lake Monsters coach Mark Johnston said. “It was awesome for the Mission Valley and for the community.”

KATS took home the meet title and traveling trophy—a driftwood log fished from Flathead Lake attached to a wooden placard—with a team score of 670 points, followed by the Lake Monsters’ 609 and Wave Ryders’ 421.

“We lost by about 60 points, but in a meet where the top team was 670 and [we were] 609, that’s pretty close in swim meet terms,” Johnston said. “For a team that’s only two months old, that’s amazing.”

KATS coach Brandon Rannebarger thought the meet was great for Montana swimming as a whole.

“I’ve been wanting something like that [meet] for a long time,” Rannebarger said. “… It’s something we needed because we’re a smaller team … and it gives us something that’s ours. It’s the first time that our team has gotten to feel like a big team.”

He said the Lake Monsters team has all the makings of a top-class swim program.

“Someone like [Johnston] has been needed in Montana,” Rannebarger said. “… I can see how he’s drawing a lot of the community together. … I was even more impressed with the sportsmanship. He’s already put the character piece in with the kids.”

Rannebarger and the Kalispell visitors were impressed with MVA’s facility as well.

“I’m hoping that we can try to get [the] state [championship meet] there,” he said. “The water was perfect. My kids really swam great. It was some of the best times they’ve had.”

Johnston credited the swim team supporters—parents, staff and community volunteers—for making the Flathead Valley Team Cup the success that it was.

“The parents did a great job stepping up with all the hospitality stuff and all the volunteer jobs that we had,” he said.

He was pretty happy with his swimmers as well.

“There are no disappointments at all,” Johnston said. “The kids that have been swimming for quite a while are getting better, and the ones that just started did amazing.”

Flathead Valley Team Cup

at Mission Valley Aquatic Center

from Saturday, Jan. 25

Team Scores

1. Kalispell KATS 670, 2. Lake Monsters 609, 3. Whitefish Wave Ryders 421.

Individual Results

500 Freestyle

Girls 9-10—1. Madyson Toren (KATS) 6:55.42.

Girls 11-12—1. Annie Sullivan (WAVE) 6:20.42, 2. Nayeli Windauer (LAKE), 8:18.69.

Girls 13-14—1. Malia Seeley (LAKE), 8:48.65.

Boys 11-12—1. Gabe Merganthaler (LAKE) 7:53.47, 2. Isaac Stene (LAKE) 8:56.36.

Men 19 & Over—1. Matt Seeley (LAKE) 6:03.50.

200 Freestyle Relay

Mixed 12 & Under—1. Jade Berry, Mary Burnham, Colleen Ogg, A.J. Popp (KATS) 2:07.99; 2. Daniel Camp, Caleb Turner, Jace Reed, Ethan Brosten (KATS) 2:17.99; 3. Davis Smith, Isaac Stene, Keegan Brackey, Gabe Mergenthaler (LAKE) 2:22.40; 4. Nayeli Windauer, Gwen Seeley, Maggie Todd, Mikaela Ducharme (LAKE) 2:24.22; 5. WAVE 2:26.05; 6. Josh Ogg, Drew Bouda, Marley Miller, Ayden Strobbe (KATS) 2:33.60; 7. WAVE 2:35.33; 8. Grace Rhodes, Madyson Toren, Ava Worbets, Courtney Klemann (KATS) 2:36.28; 9. Ace Lake, Gabe Shipley, J.D. Shew, Trevor Bartel (LAKE) 2:46.18; 10. KATS 3:04.02; 11. Sean Murphree, Jeremiah Coutts, Josh Peck, Owen McElwee (LAKE) 3:08.53; 12. WAVE 3:18; 13. LAKE 3:52.41; 14. WAVE 3:55.41.

Mixed 13 & Over—1. Greg Hobbs, George Simpson, James Lapotka, Mark Robertson (LAKE) 1:41.64; 2. Dalton Larson, Austin Strobbe, Eric Smith, Andrew Smith (KATS) 1:46.15; 3. Bailey Rhodes, Lexie Proctor, Sofie Ferrare, Shay Thompson (KATS) 1:59.68; 4. Matt Seeley, Ali Bronsdon, Deanna McElwee, Shawna Simons (LAKE) 2:03.80; 5. Abby Lake, Linnea Madsen, Rachel Maddy, Taryn Dupuis (LAKE) 2:12.07; 6. Coby DeBruin, Josh Kinzle, Landon Shipley, Omar Perez (LAKE) 2:12.15; 7. LAKE 2:26.52; 8. LAKE 2:57.76.

200 Individual Medley

Girls 13-14—1. Shay Thompson (KATS) 2:48.77, 2. Sonja Ring (WAVE) 2:49.37.

Women 15-18—1. Miranda Lind (KATS) 2:28.17.

Women 19 & Over—1. Deanna McElwee (LAKE) 3:01.41, 2. Shawna Simons (LAKE) 3:24.85.

Boys 11-12—1. Jace Reed (KATS) 3:07.41, 2. Isaac Stene (LAKE) 3:56.54.

Boys 13-14—1. Dalton Larson (KATS) 2:37.61, 2. Eric Smith (KATS) 2:40.54.

100 Breaststroke

Girls 9-10—1. Emma Trieweiler (WAVE) 1:47.31, 2. Charly Reynolds (LAKE) 1:49.88, 3. Karys Camp (KATS) 1:59.01.

Girls 11-12—1. AJ Popp (KATS) 1:20.75, 2. Annie Sullivan (WAVE) 1:25.20, 3. Colleen Ogg (KATS) 1:31.57, 4. Tori White (KATS) 1:44.74, 5. Kaylee Kurkowski (WAVE) 1:45.07, 6. Elissa Crist (LAKE) 1:48.06, 7. Maggie Todd (LAKE) 1:50.84, 8. Gwen Seeley (LAKE) 1:51.65, 9. Mikaela Ducharme (LAKE) 1:55.58, 10. Molly Sitter (LAKE) 1:57.51.

Girls 13-14—1. Shay Thompson (KATS) 1:24.70, 2. Sonja Ring (WAVE) 1:32.43, 3. Lauryn Vornbrock (KATS) 1:52.00.

Women 15-18—1. Tessa Nunlist (LAKE) 1:54.05.

Women 19 & Over—1. Ali Bronsdon (LAKE) 1:24.03.

Boys 9-10—1. Ayden Strobbe (KATS) 1:42.69, 2. Josh Peck (LAKE) 2:01.85.

Boys 11-12—1. Cooper Babcock (WAVE) 1:47.45, 2. Isaac Stene (LAKE) 1:50.73, 3. Ace Lake (LAKE) 2:06.70.

Boys 13-14—1. Austin Strobbe (KATS) 1:15.31, 2. Eric Smith (KATS) 1:21.35.

Men 19 & Over—1. Ian Sim (LAKE) 1:08.53, 2. Matt Seeley (LAKE) 1:19.94, 3. Mark Robertson (LAKE) 1:24.32, 4. Jay Gillhouse (LAKE) 1:26.94.

25 Breaststroke

Girls 6-8—1. Selah Hagler (WAVE) 29.96, 2. Isabel Seeley (LAKE) 31.09, 3. Julia Zolotukhina (KATS) 34.06, 4. Piper Belski (WAVE) 34.20.

Boys 6-8—1. Anders Thompson (KATS) 29.01, 2. Zane Meuter (WAVE) 30.72, 3. Teague McElwee (LAKE) 50.39.

50 Freestyle

Girls 8 & Under—1. Molly Roalson (WAVE) 42.70, 2. Hannah Simpson (LAKE) 47.44, 3. Piper Belski (WAVE) 50.20, 4. Isabel Seeley (LAKE) 1:03.61.

Girls 9-10— 1. Madyson Toren (KATS) 31.99, 2. Sydney MacIntyre (WAVE) 38.02, 3. Ava Worbets (KATS) 42.65, 4. Nia Hanson (WAVE) 42.72, 5. Hannah Pieri (KATS) 43.62, 6. Karys Camp (KATS) 43.94, 7. Grace Rhodes (KATS) 45.00, 8. Kadence Johnson (KATS) 49.45, 9. Sarah Kinzle (LAKE) 52.17, 10. Josie Tucker (LAKE) 55.20.

Girls 11-12—1. Caroline Dye (WAVE) 27.98, 2. Mary Burnham (KATS) 31.25, 3. Libby Proctor (KATS) 31.84, 4. Jade Berry (KATS) 32.64, 5. Kaylee Kurkowski (WAVE) 36.32, 6. Emily Cephers (KATS) 36.81, 7. Nayeli Windauer (LAKE) 38.98, 8. Aja Simshaw (LAKE) 41.55, 9. Tori White (KATS) 43.90, 10. Ellie Maddy (LAKE) 44.44, 11. Halli Tyler (LAKE) 49.06, 12. Mesa McKee (LAKE) 49.38, 13. Meghan Speckert (LAKE) 59.21.

Girls 13-14—1. Lexie Proctor (KATS) 27.96, 2. Sofia Ferrare (KATS) 29.34, 3. Bailey Rhodes (KATS) 30.85, 4. Anna Valentino (KATS) 35.91, 5. Anna Young (LAKE) 36.51, 6. Devyn Young (LAKE) 1:18.17.

Women 15-18—1. Abby Lake (LAKE) 32.17, 2. Rachel Maddy (LAKE) 32.95, 3. Julia Maddy (LAKE) 34.03, 4. Taryn Dupuis (LAKE) 34.78, 5. Mollie Lemm (LAKE) 40.05.

Women 19 & Over—1. Ali Bronsdon (LAKE) 29.31.

Boys 8 & Under—1. Jakob Sonderegger (KATS) 45.24, 2. Coben Diede (KATS) 45.78, 3. Zane Meuter (WAVE) 47.59, 4. Anders Thompson (KATS) 55.97, 5. Noah Schroeder (WAVE) 1:10.15, 6. Teague McElwee (LAKE) 1:16.11, 7. Lincoln Schroeder (WAVE) 1:16.51.

Boys 9-10—1. Jacob Henson (WAVE) 33.18, 2. Sam King (WAVE) 35.47, 3. Josh Ogg (KATS) 36.78, 4. Marley Miller (KATS) 39.89, 5. Christien Birdsbill (LAKE) 42.00, 6. Drew Bouda (KATS) 42.34, 7. Gabe Menicke (WAVE) 43.32, 8. Andrew Turner (KATS) 44.76, 9. Sean Murphree (LAKE) 47.55, 10. Jeremiah Coutts (LAKE) 47.84, 11. Owen McElwee (LAKE) 50.72.

Boys 11-12—1. Gabe Mergenthaler (LAKE) 33.40, 2. Dnaiel Camp (KATS) 34.36, 3. Davis Smith (LAKE) 35.43, 4. Cooper Babcock (WAVE) 36.32, 5. Keegan Brackey (LAKE) 37.68, 6. JD Shew (LAKE) 37.88, 7. Caleb Turner (KATS) 38.59, 8. Gabe Shipley (LAKE) 39.33, 9. Aidan Croskrey (WAVE) 39.38, 10. Alex Stein (WAVE) 40.84, 11. Talon Belski (WAVE) 42.14, 12. Trevor Bartel (LAKE) 49.66.

Boys 13-14—1. Colton Babcock (WAVE) 24.36, 2. Austin Strobbe (KATS) 25.04, 3. Andrew Smith (KATS) 26.81, 4. Coby DeBruin (LAKE) 28.99, 5. Landon Shipley (LAKE) 30.09, 6. Josh Kinzle (LAKE) 34.46, 7. Omar Perez (LAKE) 37.99, 8. Dothan Stene (LAKE) 1:32.31.

Men 19 & Over—1. Greg Hobbs (LAKE) 24.11, 2. George Simpson (LAKE) 24.95, 3. James Lapotka (LAKE) 26.85, 4. Jay Gillhouse (LAKE) 32.55.

100 Backstroke

Girls 9-10—1. Courtney Klemann (KATS) 1:32.22, 2. Hunter McGillivray (KATS) 1:46.79, 3. Ava Worbets (KATS) 1:50.75.

Girls 11-12—1. Libby Proctor (KATS) 1:21.11, 2. Colleen Ogg (KATS) 1:23.01, 3. Aja Simshaw (LAKE) 1:54.51, 4. Halli Tyler (LAKE) 1:57.95, 5. Ellie Maddy (LAKE) 1:58.02, 6. Mesa McKee (LAKE) 2:01.05, 7. Meghan Speckert (LAKE) 2:07.18.

Girls 13-14—1. Sonja Ring (WAVE) 1:17.21, 2. Anna Young (LAKE) 1:30.81, 3. Quinn Motichka (LAKE) 1:39.84.

Women 15-18—1. Miranda Lind (KATS) 1:08.52, 2. Tessa Nunlist (LAKE) 1:40.72, 3. Julia Maddy (LAKE) 1:40.98.

Women 19 & Over—1. Shawna Simons (LAKE) 1:27.61.

Boys 11-12—1. Ethan Brosten (KATS) 1:19.68, 2. Jace Reed (KATS) 1:22.99, 3. Alex Stein (WAVE) 1:39.74.

Boys 13-14—1. Colton Babcock (WAVE) 1:03.50, 2. Austin Strobbe (KATS) 1:07.91, 3. Dalton Larson (KATS) 1:11.10, 4. Eric Smith (KATS) 1:15.68.

Men 19 & Over—1. Greg Hobbs (LAKE) 1:03.49.

25 Freestyle

Girls 6-8—1. Piper Belski (WAVE) 21.95, 2. Hannah Simpson (LAKE) 22.91, 3. Julia Zolotukhina (KATS) 26.10, 4. Selah Hagler (WAVE) 28.35.

Boys 6-8—1. Coben Diede (KATS) 21.28, 2. Zane Meuter (WAVE) 21.55, 3. Lincoln Schroeder (WAVE) 31.41, 4. Noah Schroeder (WAVE) 31.87.

50 Backstroke

Girls 8 & Under—1. Piper Belski (WAVE) 52.77.

Girls 9-10—1. Courney Klemann (KATS) 44.43, 2. Emma Triweiler (WAVE) 46.53, 3. Sydney MacIntyre (WAVE) 47.23, 4. Karys Camp (KATS) 47.56, 5. Nia Hanson (WAVE) 48.82, 6. Grace Rhodes (KATS) 50.11, 7. Ava Worbets (KATS) 50.31, 8. Kadence Johnson (KATS) 55.21, 9. Josie Tucker (LAKE) 1:00.11, 10. Sarah Kinzle (LAKE) 1:00.75.

Girls 11-12—1. Jade Berry (KATS) 39.66, 2. Colleen Ogg (KATS) 39.83, 3. Molly Sitter (LAKE) 47.26.

Girls 13-14—1. Lexie Proctor (KATS) 35.22, 2. Bailey Rhodes (KATS) 36.29, 3. Anna Valentino (KATS) 41.32.

Women 15-18—1. Linnea Madsen (LAKE) 42.25, 2. Taryn Dupuis (LAKE) 43.35.

Boys 8 & Under—1. Jakob Sonderegger (KATS) 50.18, 2. Coben Diede (KATS) 51.52, 3. Noah Schroeder (WAVE) 1:11.29.

Boys 9-10—1. Jacob Henson (WAVE) 40.53, 2. Josh Ogg (KATS) 42.63, 3. Marley Miller (KATS) 45.32, 4. Andrew Turner (KATS) 47.04, 5. Drew Bouda (KATS) 50.79, 6. Christien Birdsbill (LAKE) 51.37, 7. Gabe Menicke (WAVE) 54.24, 8. Jeremiah Coutts (LAKE) 59.02, 9. Sean Murphree (LAKE) 59.40, 10. Josh Peck (LAKE) 1:03.56, 11. Owen McElwee (LAKE) 1:09.61.

Boys 11-12—1. Ethan Brosten (KATS) 38.06, 2. Preston Ring (WAVE) 38.49, 3. Sam Burrough (WAVE) 38.86, 4. Keegan Brackey (LAKE) 42.63, 5. Davis Smith (LAKE) 43.37, 6. Cooper Babcock (WAVE) 43.85, 7. Gabe Shipley (LAKE) 47.05, 8. Talon Belski (WAVE) 50.00, 9. JD Shew (LAKE) 53.51, 10. Trevor Bartel (LAKE) 55.63.

Boys 13-14—1. Coby DeBruin (LAKE) 41.33.

Men 19 & Over—1. James Lapotka (LAKE) 30.98, 2. Mark Robertson (LAKE) 32.67.

200 Breaststroke

Girls 9-10—1. Sophia Rendahl (WAVE) 4:05.02.

Girls 11-12—1. Annie Sullivan (WAVE) 3:10.57, 2. Elissa Crist (LAKE) 3:44.97, 3. Tori White (KATS) 3:46.29.

Girls 13-14—1. Shay Thompson (KATS) 3:00.08, 2. Sofia Ferrare (KATS) 3:09.90, 3. Malia Seeley (LAKE) 3:15.70.

Women 19 & Over—1. Deanna McElwee (LAKE) 3:17.59, 2. Shawna Simons (LAKE) 3:55.09.

100 Freestyle

Girls 8 & Under—1. Molly Roalson (WAVE) 1:43.79, 2. Hannah Simpson (LAKE) 1:53.11.

Girls 9-10—1. Madyson Toren (KATS) 1:12.25, 2. Madeline Muhlfeld (WAVE) 1:21.78, 3. Sophia Rendahl (WAVE) 1:35.71, 4. Hannah Pieri (KATS) 1:39.29, 5. Ava Worbets (KATS) 1:41.03, 6. Charly Reynolds (LAKE) 1:42.07, 7. Kadence Johnson (KATS) 1:58.33, 8. Sarah Kinzle (LAKE) 1:59.91, 9. Josie Tucker (LAKE) 2:17.10.

Girls 11-12—1. Caroline Dye (WAVE) 1:02.44, 2. Mary Burnham (KATS) 1:12.43, 3. Mikaela Ducharme (LAKE) 1:20.88, 4. Emily Cephers (KATS) 1:28.07, 5. Aja Simshaw (LAKE) 1:44.38, 6. Ellie Maddy (LAKE) 1:44.46, 7. Halli Tyler (LAKE) 1:55.60.

Girls 13-14—1. Bailey Rhodes (KATS) 1:08.90, 2. Lauryn Vornbrock (KATS) 1:19.33, 3. Anna Valentino (KATS) 1:25.06, 4. Quinn Motichka (LAKE) 1:33.67.

Women 15-18—1. Miranda Lind (KATS) 1:00.09, 2. Taryn Dupuis (LAKE) 1:19.12, 3. Abby Lake (LAKE) 1:19.28, 4. Julia Maddy (LAKE) 1:21.76.

Boys 8 & Under—1. Jakob Sonderegger (KATS) 1:40.99.

Boys 9-10—1. Jacob Henson (WAVE) 1:11.71, 2. Sam King (WAVE) 1:24.80, 3. Josh Ogg (KATS) 1:29.17, 4. Marley Miller (KATS) 1:31.45, 5. Andrew Turner (KATS) 1:41.16, 6. Gabe Menicke (WAVE) 1:45.39, 7. Jeremiah Coutts (LAKE) 1:50.64, 8. Josh Peck (LAKE) 1:51.35, 9. Sean Murphree (LAKE) 1:52.85.

Boys 11-12—1. Jace Reed (KATS) 1:10.18, 2. Ethan Brosten (KATS) 1:10.61, 3. Sam Burrough (WAVE) 1:10.72, 4. Gabe Mergenthaler (LAKE) 1:18.31, 5. Daniel Camp (KATS) 1:22.56, 6. JD Shew (LAKE) 1:28.24, 7. Caleb Turner (KATS) 1:29.60, 8. Aidan Croskrey (WAVE) 1:30.03, 9. Isaac Stene (LAKE) 1:31.51, 10. Ace Lake (LAKE) 1:32.44.

Boys 13-14—1. Colton Babcock (WAVE) 55.00, 2. Andrew Smith (KATS) 57.53, 3. Dalton Larson (KATS) 1:02.08, 4. Josh Kinzle (LAKE) 1:27.98.

Men 19 & Over—1. Greg Hobbs (LAKE) 53.75, 2. George Simpson 56.41, 3. Matt Seeley (LAKE) 59.78, 4. Jay Gillhouse (LAKE) 1:20.65.

25 Backstroke

Girls 6-8—1. Hannah Simpson (LAKE) 25.42, 2. Julia Zolotukhina (KATS) 27.93, 3. Selah Hagler (WAVE) 29.23.

Boys 6-8—1. Anders Thompson (KATS) 24.10, 2. Coben Diede (KATS) 26.10, 3. Lincoln Schroeder (WAVE) 27.43, 4. Noah Schroeder (WAVE) 31.11, 5. Teague McElwee (LAKE) 32.43.

50 Butterfly

Girls 9-10—1. Madyson Toren (KATS) 38.04, 2. Courtney Klemann (KATS) 44.66, 3. Sydney MacIntyre (WAVE) 45.81, 4. Nia Hanson (WAVE) 52.64, 5. Grace Rhodes (KATS) 55.29.

Girls 11-12—1. AJ Popp (KATS) 28.46, 2. Caroline Dye (WAVE) 33.26, 3. Libby Proctor (KATS) 37.11, 4. Jade Berry (KATS) 37.87, 5. Nayeli Windauer (LAKE) 43.61, 6. Maggie Todd (LAKE) 44.44.

Girls 13-14—1. Sofia Ferrare (KATS) 31.89, 2. Sonja Ring (WAVE) 37.79, 3. Malia Seeley (LAKE) 46.82.

Women 15-18—1. Mollie Lemm (LAKE) 49.63, 2. Tessa Nunlist (LAKE) 51.54.

Women 19 & Over—1. Ali Bronsdon (LAKE) 31.75.

Boys 8 & Under—1. Jakob Sonderegger (KATS) 1:01.57.

Boys 9-10—1. Ayden Strobbe (KATS) 50.31.

Boys 11-12—1. Sam Burrough (WAVE) 39.30, 2. Preston Ring (WAVE) 39.74, 3. Daniel Camp (KATS) 47.84.

Boys 13-14—1. Landon Shipley (LAKE) 38.88, 2. Omar Perez (LAKE) 48.65.

Men 19 & Over—1. George Simpson (LAKE) 29.59, 2. James Lapotka (LAKE) 30.13, 3. Mark Robertson (LAKE) 32.44.

200 Freestyle

Girls 9-10—1. Emma Trieweiler (WAVE) 3:06.67, 2. Sophia Rendahl (WAVE) 3:23.86, 3. Sarah Kinzle (LAKE) 4:46.44.

Girls 11-12—1. Annie Sullivan (WAVE) 2:21.34, 2. Mary Burnham (KATS) 2:44.59, 3. Mikaela Ducharme (LAKE) 2:59.63, 4. Maggie Todd (LAKE) 3:15.54, 5. Elissa Crist (LAKE) 3:18.97, 6. Gwen Seeley (LAKE) 3:39.07.

Girls 13-14—1. Anna Young (LAKE) 3:09.32, 2. Quinn Motichka (LAKE) 3:34.00.

Women 15-18—1. Rachel Maddy (LAKE) 2:57.39, 2. Julia Maddy (LAKE) 3:15.34.

Boys 9-10—1. Jacob Henson (WAVE) 2:34.07, 2. Ayden Strobbe (KATS) 3:23.57.

Boys 11-12—1. Jace Reed (KATS) 2:42.58, 2. Preston Ring (WAVE) 3:02.19, 3. Alex Stein (WAVE) 3:14.32, 4. JD Shew (LAKE) 3:15.18, 5. Ace Lake (LAKE) 3:19.14.

Boys 13-14—1. Austin Strobbe (KATS) 2:04.21, 2. Andrew Smith (KATS) 2:05.25, 3. Josh Kinzle (LAKE) 3:27.27.

100 Butterfly

Girls 11-12—1. AJ Popp (KATS) 1:05.95.

Women 19 & Over—1. Shawna Simons (LAKE) 1:39.63.

Boys 13-14—1. Colton Babcock (WAVE) 1:01.50.

25 Butterfly

Boys 6-8—1. Anders Thompson (KATS) 29.50.

50 Breaststroke

Girls 8 & Under—1. Selah Hagler (WAVE) 1:00.64.

Girls 9-10—1. Emma Trieweiler (WAVE) 50.55, 2. Charly Reynolds (LAKE) 50.87, 3. Grace Rhodes (KATS) 51.93, 4. Courtney Klemann (KATS) 51.95, 5. Nia Hanson (WAVE) 53.69, 6. Sophia Rendahl (WAVE) 54.04, 7. Karys Camp (KATS) 55.11, 8. Hunter McGillivary (KATS) 59.68, 9. Hannah Pieri (KATS) 1:02.68, 10. Kadence Johnson (KATS) 1:10.48.

Girls 11-12—1. Caroline Dye (WAVE) 38.83, 2. Colleen Ogg (KATS) 40.66, 3. Libby Proctor (KATS) 42.31, 4. Mikaela Ducharme (LAKE) 52.60, 5. Molly Sitter (LAKE) 52.82, 6. Emily Cephers (KATS) 56.65.

Girls 13-14—1. Shay Thompson (KATS) 36.86, 2. Lexie Proctor (KATS) 40.61, 3. Bailey Rhodes (KATS) 42.81.

Women 15-18—1. Rachel Maddy (LAKE) 46.53, 2. Linnea Madsen (LAKE) 48.05, 3. Tessa Nunlist (LAKE) 50.55, 4. Abby Lake (LAKE) 55.40.

Women 19 & Over—1. Ali Bronsdon (LAKE) 37.95.

Boys 8 & Under—1. Zane Meuter (WAVE) 1:08.77.

Boys 9-10—1. Sam King (WAVE) 44.17, 2. Josh Ogg (KATS) 50.42, 3. Josh Peck (LAKE) 58.29, 4. Drew Bouda (KATS) 59.90, 5. Gabe Menicke (WAVE) 59.97, 6. Christien Birdsbill (LAKE) 1:03.26.

Boys 11-12—1. Cooper Babcock (WAVE) 46.58, 2. Gabe Shipley (LAKE) 46.82, 3. Caleb Turner (KATS) 47.64, 4. Aidan Croskrey (WAVE) 48.72, 5. Keegan Brackey (LAKE) 50.51, 6. Ace Lake (LAKE) 57.02, 7. Talon Belski (WAVE) 1:04.01.

Boys 13-14—1. Eric Smith (KATS) 39.00, 2. Landon Shipley (LAKE) 44.04.

Men 19 & Over—1. Jay Gillhouse (LAKE) 39.95.

200 Backstroke

Girls 9-10—1. Madeline Muhlfeld (WAVE) 3:15.85.

Girls 11-12—1. AJ Popp (KATS) 2:26.21.

Girls 13-14—1. Anna Young (LAKE) 3:19.81.

Boys 13-14—1. Dalton Larson (KATS) 2:30.56.

100 Individual Medley

Girls 9-10—1. Madeline Muhlfeld (WAVE) 1:36.67, 2. Sydney MacIntyre (WAVE) 1:42.05, 3. Hannah Pieri (KATS) 1:59.08.

Girls 11-12—1. Mary Burnham (KATS) 1:28.27, 2. Kaylee Kurkowski (WAVE) 1:34.17, 3. Maggie Todd (LAKE) 1:34.30, 4. Nayeli Windauer (LAKE) 1:44.18, 5. Elissa Crist (LAKE) 1:45.30, 6. Gwen Seeley (LAKE) 1:46.83, 7. Emily Cephers (KATS) 1:48.43, 8. Tori White (KATS) 1:50.42, 9. Ellie Maddy (LAKE) 2:00.94.

Girls 13-14—1. Sofia Ferrare (KATS) 1:19.19, 2. Lauryn Vornbrock (KATS) 1:33.36, 3. Malia Seeley (LAKE) 1:34.45, 4. Anna Valentino (KATS) 1:35.13.

Women 15-18—1. Miranda Lind (KATS) 1:09.36, 2. Taryn Dupuis (LAKE) 1:36.09, 3. Linnea Madsen (LAKE) 1:36.73, 4. Rachel Maddy (LAKE) 1:37.19.

Women 19 & Over—1. Deanna McElwee (LAKE) 1:24.80.

Boys 9-10—1. Andrew Turner (KATS) 1:54.50, 2. Drew Bouda (KATS) 1:58.36.

Boys 11-12—1. Ethan Brosten (KATS) 1:22.92, 2. Preston Ring (WAVE) 1:29.68, 3. Gabe Mergenthaler (LAKE) 1:33.36, 4. Gabe Shipley (LAKE) 1:35.69, 5. Daniel Camp (KATS) 1:36.36, 6. Davis Smith (LAKE) 1:38.86, 7. Alex Stein (WAVE) 1:47.08, 8. Aidan Croskrey (WAVE) 1:47.09, 9. Talon Belski (WAVE) 2:07.53.

Boys 13-14—1. Landon Shipley (LAKE) 1:30.07.

Men 19 & Over—1. Ian Sim (LAKE) 1:03.25, 2. James Lapotka (LAKE) 1:10.14, 3. Mark Robertson (LAKE) 1:11.75, 4. Matt Seeley (LAKE) 1:13.44.

200 Medley Relay

Mixed 12 & Under—1. WAVE 2:28.25; 2. Libby Proctor, Mary Burnham, AJ Popp, Jade Berry (KATS) 2:28.66; 3. Ethan Brosten, Daniel Camp, Caleb Turner, Jace Reed (KATS) 2:45.54; 4. WAVE 2:55.20; 5. WAVE 2:59.39, 6. LAKE 3:18.17; 7. Drew Bouda, Josh Ogg, Ayden Strobbe, Andrew Turner (KATS) 3:18.93; 8. WAVE 3:24.28; 9. LAKE 3:39.16.

Mixed 13 & Over—1. Greg Hobbs, Matt Seeley, James Lapotka, George Simpson (LAKE) 2:01.65; 2. Dalton Larson, Eric Smith, Andrew Smith, Austin Strobbe (KATS) 2:05.92; 3. Mark Robertson, Ian Sim, Tana Seeley, Dana Johnston (LAKE) 2:10.87; 4. Bailey Rhodes, Shay Thompson, Sofia Ferrare, Lexie Proctor (KATS) 2:22.12; 5. Abby Lake, Linnea Madsen, Rachel Maddy, Taryn Dupuis (LAKE) 2:44.15; 6. LAKE 2:59.21.

Read more: http://www.leaderadvertiser.com/sports/article_e9cfcb44-8931-11e3-bb42-001a4bcf887a.html?mode=story

Return to News »

 
Donate

Contact

Mission Valley Aquatic Center
P.O. Box 774
Polson, Montana 59860

(406) 883-4567


swim@mvaquatics.org
MVAquatics
FeedSubscribeTwitterFacebook
 
StripedRhino